Dijeta - greške
Jedna od čestih ženskih zanimacija jeste dijeta. Još i više izluđuje pojava da se nakon omražene i naporne dijete vrate neželjeni kologrami. Da do toga ne bi dolazilo, treba znati koje su to greške koje se prave tokom dijete.
* Prva greška - malo vode
Žene često pripreme psihički sebe na to da će što je manje moguće stavljati u usta - i onda ne samo da smanjuju unos hrane već i vode, pa se desi da piju manje od 1 litra dnevno, što je apsolutno nedovoljno. Zbog toga se toksini zadržavaju u organizmu, uz to, bez dovoljno vode ne može dobro funkcionisati niti jedan organ, uključujući i organe za varenje.
A rezultat: dijeta ne djeluje, kilogrami se ne tope, ali zato je koža lica umorna, a i sama osoba na dijeti neprestano se žali na umor.
Rješenje: ne zaboravite piti dovoljno vode - između doručka i ručka oko litar i još litar kasnije u toku dana. Nije loše ni da u tašnici nosite flašicu s vodom kako biste mogli često da pijuckate.
* Druga greška . bez doručka
Još jedna od čestih greški je preskakanje doručka. Ova greška jako otežava dijetu, jer se zbog izostankajutarnjeg obroka usporava metabolizam, organizam sporije izbacuje toksine i štedi energiju na sve moguće načine.
Zato se osoba na dijeti osjeća slabo i umorno, a organizam troši kalorije što je sporije moguće, jer mu je izostanak doručka signalizirao da se ne raspolaže s dovoljno hrane, pa je štednja neophodna.
Rješenje je naravno doručkovati, po mogućnosti neku kombinaciju integralnih žitarica (kifla ili pecivo) i mliječnih proizvoda (malo sira) uz dodatak neke voćke. (Sve ovo se, ako žurite, može pojesti i na putu do posla, a potrebne namirnice mogu se kupiti dan ranije.)
* Treća greška - duge pauze između obroka
Loše je praviti duge pauze, jer se tako izgladni, pa kad konačno sjednete da jedete, pojedete previše uz minimum žvakanja.
Rezultat je otežano varenje, usporavanje metabolizma, kao i drastično smanjivanje efekta dijete - ako se već i ne ugojite dodatno. Prilikom dijete trebalo bi jest 5 ravnomjerno raspoređenih manjih obroka u toku dana (doručak, ručak, večera, dvije užine) Ako je to vremenski neizvodljivo, pokušajte imati 3 obroka dnevno i da ni jedan ne bude preobilan.
Izbjegavajte serviranje hrane u velikim tanjirima, jer tada imate utisak da je tanjir praznjikav, pa dodajete još.
* Četvrta greška - slano, volim te slano
Mnogi su navikli na jako zasoljena jela, a boje se da bi im neslano jelo bilo bljutavo. Plus, so stvarno sadrži neke minerale koji su nam neophodni, kao što su natrij i kalij. Ali, ako pretjerate s količinom, so će u tijelu zadržati veliku količinu vode koja zato neće moći da ode u organe kojima je potrebna, a vi ćete se osjećati zabrekli, natečeni.
Pokušajte koristiti so s više kalija, a manje natrija; onu koja se preporučuje osobama s visokim krvnim pritiskom, i potrudite se da smanjite unos soli, a da jelo začinite začinskim biljem, a kad se naviknete, počet ćete osjećati da većina jela ima vlastitu so.
* Peta greška - više te ne volim, čokolado
Još jedna greška je da se upotpunosti odreknete čokolade, a izuzetno je volite. Tako se osjećate uskraćeno za nešto što jako volite, a čokolada, uz to, sadrži neke zaista korisne sastojke, kao što su polifenoli, koji pomažu u smanjenju štetnog holesterola u krvi.
Konzumirana u malim količinama, ako se ne prejedete druge hrane, i umjereno vježbate, čokolada vas neće ugojiti, naročito ako se opredijelite za onu s dosta kakaoa (ima manje kalorija od mliječne)
* Šesta greška - jedi zdravo, umri od dosade
Često je odustajanje od dijete unaprijed jer je "zdrava hrana dosadna". Zdrava hrana uopće nije dosadna - jednolična hrana je dosadna, a zdrava hrana može biti raznovrsna isto koliko i nezdrava.
Od velike je pomoći ako napravite spisak omiljene hrane, a zatim ga uporedite s tabelom hranjivosti. na taj način moći ćete sastaviti nedjeljni jelovnik u kome će se nalaziti puno namirnica koje volite jesti, a od kojih se nećete ugojiti.
* Sedma greška - ua, orasi, lješnjaci...
Mnogi će izbjegavati bademe, orahe, lješnjake i slično u strahu da će se od njih ugojiti. Međutim, ti koštunjavi plodovi sadrže masne kiseline koje pomažu u kontroli holesterola i triglicerida u krvi i štite srce i krvne sudove. sadrže i različite minerale i vitamine, plus biljna vlakna koja pospješuju varenje i na taj način vam pomažu da smršate. Jedite koštunjavo voće u umjerenim količinama (5-6 plodova dnevno) i ne da vam neće omesti dijetu, već će je učiniti efikasnijom.