Astma
Bolest se manifestuje povremenim napadima teškog disanja, kod čega je otežan izdisaj. napadi traju od nekoliko minuta do nekoliko sahata, a najčešći su noću što nije pravilo jer se znaju javiti i poslije emotivnih uzbuđenja, fizičkog napora ili nagle promjene temperature. Za vrijeme napada javlja se pomanjkanje kisika u krvi, ruke i noge su hladne, usne pomodre.
Bronhijalna astma je najviše alergijska bolest uzrokovana životinjskim dlakama, prašinom, polenom... a najmanje drugim okolnostima.
Bioklimatsko liječenje i istovremeno primjena prirodnih lijekova mogu dovesti do željenog cilja. Pronađe li se uzročnik, liječenje ima stvarnih izgleda za uspjeh. Međutim, teško je uspjeti ako je uzrok ovoj bolesti pogrešno liječeno staro plućno oboljenje.
Tijelo mora dobijati dovoljno vitamina, kalcija, magnezija. Uzimati treba što više voćnih i biljnih sokova, a moraju se poštivati slijedeća pravila:
- lučenje kroz kožu znojenjem, toplim oblozima;
- lučenje putem bubrega, uzimanjem jednostavnijih čajeva za bubrege;
- lučenje putem crijeva uz pomoć lanenog sjemena, sjemena bokvice, šljiva ili suhih smokava.
Astma se može dobro držati pod kontrolom sa upotrebom pravog prirodnog spazmolitika koji je sačinjenod LOPUHA (Petasites off.)
Biljke koje su dobre u saniranju astme:
- Gavez (crni gavez, klinjak, konjski rep, veliki gavez)
Čaj: 5 gr korijena gaveza kuhati pola sata u pola litre vode, ostaviti da odstoji 20 min pa procijediti. Pije se šoljica ujutru natašte, zatim se svako pola sata uzimaju 2 velike kašike, a prije spavanja opet se popije šoljica čaja.
- čaj od lipe za iskašljavanje: Na jakoj temp proključa pola litre vode, doda se 3 kašike cvjetova lipe i dobro promiješa. Poklopi se i nakon 15 min procijedi. Piti isključivo toplo nekoliko šolja u toku dana.
- čajna mješavina od samoniklog bilja ( Althae radix, Malvae flos, Primulae radix et flos, verbaci flos, Farfarae folium, Salviae folium, Plantaginis folium) " dcl vode, proključati i ostaviti da se ohladi do 40 stepeni, potopiti jednu kafenu kašiku biljne mješavine i ostaviti 30 min, procijediti, zaladiti lipovim medom i piti lagano tri puta na dan prije jela, a obavezno prije spavanja. (Upozorenja: bilje nikako ne izlagati visokim temperaturama zbog denaturacije aktivnih komponenti (sluzave tvari u njima)
- Miloduh ( Hissopus officinalis) od davnina se koristiza liječenje bolesti respiratornog trakta, bronhitisa, astme ali sprječava prekomjerno znojenje i djeluje kao antiseptik.
Čaj od miloduha može se kombinirati sa bijelim i crnim sljezom, jagorčevinom.
- Islandski lišaj - na Islandu i dijelovima sjeverne Europe koristi se i kao salata, a u mljevenom obliku čak i kao zamjena za hljeb. Preporučena dnevna doza je od 4 do 6 grama. Ukoliko mu je ukus previše gorak, savjetuje se ispiranje lišaja u hladnoj vodi nekoliko puta.
Čaj se jednostavno pravi prelijevanjem kašičice-dvije smjese sa šoljom ključale vode, 10 min se ostavi poklopljeno pa se procijedi. sladi se radi poboljšanja ukusa.
- Čuvarkuća- svježe iscijeđeni sok
- đumbir: sok od svježeg đumbira pomiješan sa sokom od svježeg bijelog luka i meda.
http://djuliman.blogger.ba/arhiva/2007/01/27#668376
ps. naknadno sam saznala o ljekovitosti hrena za ovu i mnoge druge bolesti. Jedan od narednih postova bit će posvećen upravo ovom zanemarenom prirodnom lijeku.